Jakie auto kupić – japońskie czy niemieckie?

Od początku mojej przygody z motoryzacją, czyli od ponad 15 lat byłem zwolennikiem japońskiej motoryzacji. Każdy samochód jaki miałem był produkcji japońskiej, a osoby które twierdziły, ze liczy się tylko VW i Audi omijałem szerokim łukiem.

Jednak ostatnimi czasy mój pogląd na motoryzacje zmienił się dość diametralnie i w przyszłości, co do tej pory było dla mnie niedopuszczalne, zamierzam kupić auto produkcji innej niż japońska.

Do tej pory bardzo ceniłem japońskie konstrukcje za solidność i sportowy charakter. Jednak z wiekiem, człowiek zaczyna cenić w aucie inne aspekty. 18 letni kierowca w Hondzie z głośnym wydechem, twardym, obniżonym zawieszeniem czuje się niemal jak kierowca z filmu Tokio Drift – bardzo dobrze znam to uczucie. Jednak im człowiek starszy tym bardziej potrzebuje wygodnego kombi, które nie rzuca się w oczy i którym w weekend można przewieść lodówkę ze sklepu. A zatem, jeżeli masz mniej niż 25 lat – kupuj sportowego Japońca – jego kupno jak i serwis nie przysporzy Ci wysokich wydatków, a zatem będzie można odłożyć na „dobrą felgę”. Natomiast jako auto rodzinne lepiej posłuży niemiecki samochód, najlepiej z dieslem pod maską.

Zalety niemieckich samochodów – większy prestiż, dobry dostęp do części i mechaników znających konkretne modele, niskie spalanie w przypadku Dieslów i silników downsizingowych.

Zalety japońskich samochodów – niska awaryjność, sportowy charakter, indywidualność.